Petrolul în Cupa României

Marți, 28 octombrie 2014 ..*Data articolului

Petrolul vrea să obțină cu orice preț biletul spre o nouă finală a Cupei României. (29 martie 2015)

Lupii țintesc ultimul obiectiv din acest sezon, Finala Cupei României, după ce în tur au terminat la egalitate 1-1 și rămân șanse de 50 - 50, dar cu multă ambiție a petroliștilor pot obține calificarea mult dorită.

Petroliștii pot întâlni din nou CFR Cluj în ultimul act al competiției, o reeditare a finalei din 2013.

Meciul retur este programat joi, 2 aprilie - ora 21:30.
Se anunță o prezență mare a suporterilor ploieșteni, unde vin să susțină echipa și împreună să reușim să aducem pentru a patra oară Cupa la Ploiești. Hai Petrolul !!

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Un egal nemeritat (5 martie 2015)

Petroliștii au făcut un meci foarte bun, însă coșmarul minutelor 90 nu le-a dat pace și s-au văzut egalați în ultimul minut al meciului (94').

După absența importantă a golgheterului nostru Tamuz, antrenorul Mircea Rednic a mizat pe jucătorul nou venit, Tchite (22'), care a reușit să înscrie la debutul în tricoul lupilor. Același Tchite putea obține un penalty înainte de pauză, după un henț al jucătorului gazdelor, unde acesta blocase mingea cu mâna, dar din păcate arbitrul a refuzat să acorde 11 metri ploieștenilor.

Tchite
Teixeira - Astafei - Vasilache
Satli - Marinescu
Fanchone - Ipsa - Geraldo - Alcenat
Pecanha

Au mai intrat: Peteleu, Coman și Mareș

Petrolul țințește cea de-a patra cupă din istorie (2 martie 2015)

Lupii vor juca prima manșă din semifinalele Cupei României pe arena Ilie Oană contra echipei din capitală, formația fără nume FCsb, mai nou sunt numiți și FC Oaspeți.

Cu un pas spre o nouă finală, petroliștii sunt încrezători chiar dacă echipa trece prin momente grele, dar le putem arăta tuturor celor care au băgat numa bețe-n roate că Petrolul nu moare !

Partida va avea loc Joi, 5 martie, ora 21:30.

Sferturi Cupa României (4 decembrie 2014)

Lupii trecând de formația ASA Târgu Mureș cu scorul de 1-0 după golul lui Albin (88') spre finalul partidei, după o execuție frumoasă din interiorul careului la colțul lung.

Petroliștii calificându-se eroic în semnifinale după ce gazdele au avut un plus de ocazii dar și intervențiile miraculoare ale lui Pecanha, îngerul păzitor din poarta ploieșteană.

După această calificare galben-albaștrii încep să viseze din nou la câștigarea unui nou trofeu. Hai Petrolul !!

Tamuz
Teixeira - Albin - Nepomuceno
Filip - De Lucas
Beța - Satli - Ipsa - Alcenat
Pecanha

Au mai intrat: Mustivar, Astafei și Peteleu

Optimi Cupa României (30 octombrie 2014)

Sfârșit de Toamnă, meci pe țărâm moldovenesc, ceața un adversar de temut, teren destul de dificil, însă lupii nu sunt deranjați de aceste dezavantaje și înscriu printr-un corner bătut de Marinescu, unde Ipsa (27') înscrie cu capul din fața porții sucevene.
Un câștig după prima repriză pare să fie Peteleu care a făcut tot ce se putea mai bine. Acesta avea să fie și rezultatul la pauză, însă nu era și meciul deja câștigat.

În minutul 56, sucevenii reușesc să egaleze după o nesiguranță în apărarea petrolistă, însă bucuria lor a durat doar un minut, când Priso lansează un șut-centrare la colțul lung și reușeste să înscrie cu ajutorul adversarului care a respins ușor cu capul spre poartă.

Galben-albaștrii nu se opresc aici și mai înscriu încă odată prin pasa excelentă a lui Marinescu și Haddad (60') îl învinge fără probleme pe goalkeeper-ul Rohețki.
Sucevenii nu se las mai prejos și reduc din diferența de pe tabelă, după o bălbăială în apărarea petrolistă, Sumănariu profitând și înscrie cu un șut de la 10 metri.

Ceața își pune cuvântul, vizibilitate zero pe teren, nu s-au mai întâmplat prea multe până la final, doar Beța primind cartonaș roșu pe final de partidă după cumul de cartonașe galbene.

Acesta avea să rămână și scorul final, Suceava - Petrolul 2-3 (Ipsa, Priso și Haddad) și lupii se califică mai departe în Sferturile Cupei României. Mulțumim Petrolul !!

Pastorini
Nepomuceno - Albin - Priso
Marinescu - Haddad
Beța - Satli - Ipsa - Peteleu
Bolboașă

Au mai intrat: N’Koyi, Alcenat și Filip

Drumul spre a patra cupă trece prin Moldova, petroliștii întâlnind formația Rapid Suceava în Optimile Cupei României, care este programat Joi, 30 octombrie - ora 18:30.

Meciul se va juca pe stadionul celor de la Botoșani, întrucât e cel mai aproape stadion care îndeplinește cerințele minime de organizare a unei astfel de partide.

Cu o fază anterioară (16-imi), lupii au trecut de formația Unirea Jucu cu 3-0 prin golurile marcate de Victoraș Astafei (24', 56') și Patrick N'Koyi (31').

Antrenorul Mulțescu va menaja câțiva din titulari și sperăm să bage un prim 11 care să ne aducă calificarea fără prea mari emoții. În lot își va face apariția israelianul Shai Haddad, care a primit cartea verde zilele trecute. Hai Petrolul !!

”Nu vom avea parte de o partidă ușoară, ne așteaptă un teren greu și un adversar care își va da viața pentru a se califica. Noi trebuie să facem un meci bun, în care diferența de valoare să îşi spună cuvântul, şi să mergem mai departe.” Gigi Mulțescu